«НАТО і політики України: час для політичної відповідальності»
Під час прес-брифінгу заступник директора АІУ Джеймс Джатрас виступить з презентацією доповіді, викладе її головні висновки та дасть відповіді на запитання преси. Витяги з доповіді, що наводяться нижче, не публікуються до моменту завершення прес-брифінгу, а її учасники під час презентації першими отримають копії повного тексту доповіді.
Час і місце проведення: середа, 8 липня, 14:00, інформаційне агентство «Українські новини», вул. Еспланадна, 20, ст.м. Палац спорту, м. Київ.
Теми, що піднімаються в доповіді АІУ та обговорюватимуться на прес-конференції, включають:
- Відповідальність політиків і політичних партій є ключовим елементом функціонування демократичної системи. Той факт, що українські політики, здається, не вважають, що їх програми є «контрактом» з виборцями, свідчить про слабкість демократичного розвитку України.
- Така слабкість особливо очевидна у контексті питання НАТО. Незважаючи на те, що «помаранчеві» партії та політиків переважно називають «прозахідними», жоден з них не виступив з платформою, що відображала б відкриту підтримку вступу України до НАТО. Безперечно, це свідчить про непопулярність пронатовської позиції. Такі політики, очевидно, бажають уникнути цього питання в момент, коли виборці можуть утримати їх на своїх посадах, однак лише задля того, щоб спробувати потайки проштовхнути свою позицію після завершення голосування. Це можна особливо чітко прослідкувати у документальних фактах стосовно В.Ющенка та А.Яценюка, і, дещо меншою мірою, стосовно Ю.Тимошенко.
- Партія регіонів та інші опоненти вступу України в НАТО, а також засоби масової інформації, винні в тому, що не чинять достатнього тиску на пронатовських політиків аби змусити їх чесно декларувати свої наміри. Джатрас запропонує конкретні заходи в цьому напрямку.
У своїй доповіді АІУ закликає прибічників НАТО чітко говорити про свою позицію у передвиборчих програмах, дати можливість виборцям оцінити її і, зокрема, зазначає:
«Розбіжність між тим, що українські політики підтримують у своїх програмах під час виборчої кампанії, і тим, що вони відстоюють насправді, найбільш очевидна у зовнішній та оборонній політиці. Надто часто здається, що українські політики не бажають бути повністю відвертими з виборцями і не розголошують своїх справжніх намірів щодо політики, яку вони здійснюватимуть після приходу до влади.
«І що важливо, що протягом майже двох десятиліть української незалежності жодна політична партія чи кандидат у президенти України у своїй виборчій платформі не проголошували членство у НАТО своєю ціллю. Отже, ті політики, які почали підтримувати членство в НАТО після приходу до влади, роблять це без будь-яких повноважень від своїх виборців.
«Якщо деякі посадові особи України підтримують вступ до НАТО і говорять про це, як вдома, так і за кордоном – це одне. А коли вони діють так, ніби рішення вже прийнято, втягуючи Україну у павутиння зобов’язань, спрямованих на втілення такого результату – це вже зовсім інше».
Джеймс Джатрас, заступник директора Американського Інституту в Україні, працював старшим радником з питань зовнішньої політики керівництва Республіканської партії в Сенаті США. До того - дипломатом зовнішньополітичної служби США, в рамках якої, з поміж іншого, працював в (тодішньому) управлінні у справах Радянського Союзу. Д. Джатрас є юристом за професією та адвокатом з правом представництва інтересів у Верховному суді Пенсильванії, Округу Колумбія та Верховному суді США.
чим закінчиться протистояння 7 лютого? Оцінка американського експерта за опитуваннями громадської думки»