Брюссель вітає звільнення Луценка; доля угоди про вільну торгівлю невизначена
Помилувавши Юрія Луценка, Президент Віктор Янукович, безумовно, сподівається, що хоч трохи зберіг можливість підписання Угоди про асоціаціюз ЄСта пов’язаної з нею угоди про вільну торгівлю.Чи правий він, покаже час.
Після того, як минулого місяцясоюзникаТимошенко Сергія Власенка позбавили депутатського мандата, а4 квітня суд виніс рішення про відхилення скарги Юрія Луценка, Європа опинилася передперспективоютого, щоКиїв, можливо, готуєтьсяхлопнути дверима.
The Economist нещодавновисловивці побоювання так:
«За обставин, колиРосіячинить тиск на Україну, щоб вона вступалав Євразійський союз, а Європейський Союз все ще намагається заманитиУкраїнуугодою про асоціаціютаугодою про вільну торгівлю, вибір Януковича, здається, полягає в тому, щоб не піти жодним шляхом (цим виправдовуючи назву України, щоозначає «окраїна»).
Звільнення Луценка дещо знімає напругу з ситуації, хоч і не особливо, адже залишаються інші питання, які продовжують перешкоджати відносинам Україна-ЄС: це, перш за все, доля пані Тимошенко, а також маса правових, судових і виборчих реформ, впровадження яких зажадав Брюссель на саміті Україна-ЄС 25 лютого цього року.
Чи може Янукович собі дозволити задовольнити всі вимоги Європи? І чи задовольнить їх? У зв'язку з величезною підтримкою Луценка, яку висловили тисячі українців, зібравшись біля пам'ятника Шевченку перед Університетом, можна припустити, що він побачить ще більше святкування у зв’язку зі звільненням Тимошенко.
У своїй статті, опублікованій у New York Times до того, як президент помилував Луценка, колишній посол США в Україні Джон Гербст, зазначив наступне:
«Янукович, схоже, не вважає, що офіційна асоціація з Європейським Союзом вартує звільнення з в'язниці провідного лідера опозиції Юлії Тимошенко».
Звільнення Луценка не знімає питання з порядку денного. Янукович і далі має справу з тією ж дилемою, яку він вирішує вже останні півтора року: чи вартує «задоволена Європа» політичного переполоху, який, швидше за все, викликало б звільнення Тимошенко? Якщо відійти від справи Тимошенко, - то за словами Анастасії Берези (УНІАН), - адміністрація, приставши на вимогу Європи здійснити правову, судову і виборчу реформи, ризикує власною дестабілізацією. Чи переважають політичні вигоди від підписання Угоди про асоціацію політичні втрати від перебування Тимошенко на свободі у період підготовки президентських виборів 2015 року?
Янукович має сплатити потенційно небезпечну політичну ціну за угоду, яка дає невеликі реальні переваги. Пан Гербст, який підтримує укладення Україною Угоди про асоціацію, не потрудився назвати хоча б одну перевагу від такої угоди, крім розширення торгівлі. Але це тавтологія - зрозуміло, що усунення торговельних обмежень збільшить обсяги торгівлі. Все набагато складніше: Європа переживає економічний спад і, здається, перебуватиме в цьому стані ще деякий час; вона не стане рушійною силою, яка витягнула б Україну з занепаду, не говорячи вже про економічний розвиток. Більше того, Угода про асоціацію містить елементи, які є однозначно згубними для інтересів України:
- Україні потрібно буде перебудувати 30 000 кілометрів залізничних колій та близько 6 000 локомотивів і 140 000 вагонів рухомого складу під європейські стандарти. Але ніде не згадується, звідки візьмуться гроші.
- Україна повинна буде відкрити свій військово-промисловий комплекс для тендерів з Європи. Військова промисловість країни більше не експортує великих обсягів продукції і продає здебільшого для апарату держбезпеки на внутрішньому ринку. З прийняттям Угоди про асоціацію можна очікувати, що ця промисловість себе вичерпає.
- Українські експортери електроенергії, газу і нафти будуть зобов'язані продавати продукцію за цінами не вищими, ніж на внутрішньому ринку. Це збільшуватиме витрати для внутрішнього споживача в міру того, як аутсайдери наповнюватимуть ринок в пошуках дешевших енергоносіїв. Це може сподобатися МВФ, але не принесе користі українським споживачам і бізнесу.
- Зараз Україна продає Європі 3 млн. тонн зерна, а після укладення угоди узгоджений обсяг становитиме 1 млн. тонн. Зараз Україна продає Європі 300 000 тонн цукру, а після угоди - 30 000 тонн. Більше того, ЄС гарантує державну підтримку для своїх внутрішніх виробників (Спільна сільськогосподарська програма), - але Україна за Угодою про асоціацію не матиме права пропонувати аналогічну підтримку своїм вітчизняним виробникам.
- У металургії в рамках СОТ Україні для деяких підприємств дозволено зберегти субсидії; за Угодою про асоціацію субсидії будуть скорочені в два рази, і в кінцевому підсумку скасовані.
Таким чином, в той час як звільнення пана Луценка радо вітали в Брюсселі і не в останню чергу тому, що це може поновити перспективи нав’язування Україні євроатлантичного курсу за допомогою Угоди про асоціацію, ЄС не слід ділити шкуру невбитого ведмедя.
На Банковій повинні усвідомлювати, що входити у президентські вибори 2015 з Тимошенко на свободі та тягарем угоди, що може принести більше втрат, ніж переваг, це не найкращий шлях до другого президентського строку.
Схоже, українська сторона це розуміє. Прем'єр-міністр Азаров у нещодавньому інтерв'ю ТВ Мир висловив сумнів щодо того, наскільки вимоги Брюсселя стосовно внутрішніх реформ є «об'єктивними» і сумісними з українським суверенітетом. І він має рацію. Безумовно, є лицемірство в тому, як одну країну спонукають прийняти європейські стандарти, тоді як Європа незаконно забирає приватну власність (банківські депозити) і обходить парламент для досягнення своїх цілей.
Яким би не було рішення Президента стосовно Тимошенко, йому слушна порада відноситися до європейських обіцянок з долею скепсису.
Як не згадати заяву колишнього Президента Європейського центрального банку Жан-Клода Тріше (18 січня 2008 р.) про вступ Кіпру до Єврозони.
«Для такої маленької відкритої економіки як Кіпр, прийняття євро забезпечує захист від міжнародної фінансової кризи». П'ять років потому Кіпр охоплений фінансовою кризою і країна в руїнах.
Греки, болгари, кіпріоти і безліч інших відчули це на власній шкірі: Остерігайтеся «європейців» з подарунками.
Київ повинен діяти з обережністю. На щастя, Україна може вибрати з інших геополітичних варіантів, а також трохи часу у своєму розпорядженні.